Stop Radioactivity

Bilindiği üzere Mersin ve Sinop’a nükleer santral yapılacak. İyi de ne ihtiyacımız var ki nükleer santrale? Bütün dünya nükleer enerjiden vazgeçmeye başlamışken, nedir bu inat kime kendimizi ispatlayacağız? Mersin ve Sinop halkı istiyor mu ki risk altında, korku içinde yaşamak? Herşeyi geçtim ihmaller ülkesiyiz. Açıkca söylemek gerekirse ben hiç güvenmiyorum. Burası Türkiye herşey olur. En abuk şekilde olur hem de. Çernobil’den o kadar çekmişken, nükleer santrallerin ne kadar büyük bir tehlike olduğunu görmüşken, hiç gerek yok nükleer santrale. Greenpeace nükleer santral istemeyen Mersin ve Sinop’lular adına pankart açınca da pankart paçavra oluyor,yapılan eylemler provokasyon oluyor. “Bu ülkenin Nükleer enerjiden faydalanmasını istemiyorlar.” deniyor. Evet istemiyorum artık provokatör mü dersiniz, Karadenizli mi dersiniz bilemem. Ben nükleere karşıyım o kadar. Son olarak Kraftwerk’ten Radioactivity adlı eğitici, öğretici, bilgilendirici ve uyarıcı bu parça bütün Nükleercilere gelsin!

Reklamlar

2 Yanıt to “Stop Radioactivity”

  1. yorulmaz yorumbaz Says:

    öncelikle nükleer santrallerin, doğaya ve kendine saygılı her birey kadar ne kadar büyük tehlikelere yol açabileceğinin farkındayım. ancak küçük bir hatırlatma yapmak isterim; “nükleer enerjiden dünya vazgeçmişken” cümleniz üzerine, özellikle İngiltere’de (sanırım) 6 tane bulunan ve İngiltere enerjisinin büyük bir kısmını karşılayan nükleer santralleri hatırlatmak isterim. ayrıca 1 gram uranyumla bir otomobilin 40 yıllık enerjisinin sağlanacağı bilinmektedir. yani işe bu açıdan bakıldığında aslında “gereksiz” olarak adlandırmamak gereklidir nükleer enerjiyi. ama asıl soru tabii ki çok büyük bir donanıma, olaya hakim mühendislere ve çok yüksek bir denetime ihtiyaç olan bu yöntemin altından ülkemizin nasıl kalkacağıdır? ki bir yandan bu alanda da “özelleştirme” düşünmesi beklenen hükümet, yine yabancıların kontrolüne güvenmek zorunda bırakabilir bizleri. konuya ilginiz için teşekkürler…

  2. muptezel Says:

    İlginiz ve yorumunuz için teşekkürler. Öncellikle İngiltere konusunda haklısınız Sellafield gibi nükleer santralleri var. Bir hatam var “vazgeçti” demem biraz yalnış olmuş vazgeçmeye başladı demem gerekirdi. Burda sizin de söylediğiniz gibi esas sorun “çok yüksek bir denetime ihtiyaç olan bu yöntemin altından ülkemizin nasıl kalkacağıdır?”. Ki kalkacağını da hiç zannetmiyorum ve güvenemiyorum. En ufak bir hata da bir facia meydana gelebilmekte. Örnek verecek olursak Çernobil Faciası, çok basit bir hatadan meydana gelmiştir ve bu facia dönemin iki demirbaş ülkesinden biri olan Sovyetler Birliğinde olmuştur. Sovyetler Birliği’nin yapamadığı denetimi biz nasıl yapabilirz ki?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: